Student Achievers

2018-19

Name of Student

Class

Field

Achievement

1

KAJAL SEN

XI A

NCSC

NATIONAL

2

ANIMESH PANDA

XI A

NCSC

NATIONAL

3

ASHI TIWARI

X A

SKIT Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

4

ASTHA SHARMA

X A

SKIT Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

5

HEERA JOSHI

X B

SKIT Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

6

KARISHMA DUBEY

IX A

SKIT Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

7

JAGJEET DANGI

X A

SKIT Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

8

AVIRAL SINGH

IX A

QUIZ Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

9

NAGENDRA JATAV

VII A

SOLO SONG Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

10

KHUSHI SHRIVASTAVA

VIII B

SOLO SONG Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

11

AJAY VISHWAKARMA

VIII B

Drawing Social Science Exhibition

CLUSTER (Ist Position)

12

MEGHA SHARMA

IX A

YOGA

NATIONAL

 

KVS VARIOUS NATIONAL SELECTED STUDENTS (SPORTS) 2016-17

S. No.

Name

Event

Class

Section

Remark

1

Satyam Bhadoriya

Taekwondo

8

A

 

2

Vikas Silawat

Taekwondo

7

B

 

3

Aditya Prajapati

Taekwondo

7

A

 

4

Bunty Jatav

Taekwondo

7

B

 

5

Kartik Choudhary

Taekwondo

6

A

 

6

Pradyum Chidar

Taekwondo

7

B

 

7

Vishal Sen

Taekwondo

10

B

 

8

Ajay Bhanu

Taekwondo

10

B

 

9

Rahul Raikwar

Taekwondo

11

A

 

10

Sanyam Kaur

Taekwondo

12

A

 

11

Sneha Katiyar

Taekwondo

12

A

 

12

Kanak Chopra

Taekwondo

12

B

 

13

Sakshi Tomar

Taekwondo

9

A

 

14

Megha Sharma

Yoga

9

A

 

15

Vaishali Bhadoriya

Taekwondo

8

B

 

16

Shweta Yadav

Taekwondo

10

A

 

17

Swati Sen

Taekwondo

10

B

 

18

Aditi Bhadoriya

Taekwondo

7

A

 

19

Nikita Tomar

Taekwondo

9

A

 

20

Bhuwan Sharma

Cricket

11

B

 

21

Jagjeet Dangi

Taekwondo

10

A

 

22

Rajveer Singh

Taekwondo

7

A

 

23

Abhay Sen

Taekwondo

10

B

 

24

Naman Shrivastava

Badminton

11

B

 

Academic
S.No Category StudentName Class Description
1 Academic Abhay Gautam , Pragya Lariya Got merit certificate from CBSE for their Hindi result in the year 2010-11 in class XII

 

Science Exhibition
S.No Category StudentName Class Description
1 Science Exhibition Rajany Prajapati Class IX Got Inspired Award for Students sponsored by Science & Technology Department of India given for budding talent in the field of Science and received a cash prize of Rs.5000 for preparation of project.
2 Science Exhibition Mast Mayank Dubey Class XII secured Ist position in the National level Jawaharlal Nehru Science Quiz Competition held at Kolkata in the first week of April, in which 26 Regions from kvs participated.
3 Science Exhibition Ku Nidhi Raghuvanshi XII got IInd Position in Regional Level.
4 Science Exhibition Mas. Abhijeet Shivastava XII Got Ist Prize in Regional level

 

NCSC-2012
S.No Category StudentName Class Description
1 NCSC Mas Rajanya Prajapati VIII A Got Selected in Regional Level amoungs 30 Students Participated.
2 NCSC Mas Harshit Sharma X B Got Selected Ist Prize in Regional level amoungs 30 Students Participated

 

Social Science Exhibition
S.No Category StudentName Class Description
1 Social Science Exhibition Ku Palak Baunthiyal X A Got selected in Regional Level for explaining the exhibit for National Level.
2 Social Science Exhibition KV Vidisha Group KV Vidisha got Ist position in Skit,Quiz, Group Song and Group Dance in cluster Level.

 

Other Field
S.No Category StudentName Class Description
1 Other Field Mas Utkarsh Gupta X B Got Selected for National Level celebration of National Mathamatical Year 2012 for his exhibit

 

Sports
Sports National Level
S.No Category StudentName Class Description
1 National Sports Meet Mas Ayush Sharma, Mas Praveen Sharma,Mas Utkarsh Gupta, Mas Umesh Dandir, Mas Ayush Sharma , Mas Bhupati Gaur, Mas Sanad Sahu, Mas Shubham Audichya,Mas Nikhil Pawar, Mas Piyush Sahu, and Mas Ashutosh Sen Taekwando Participated in Event
2 National Sports Meet ku Surbhi Sen, Ku Mahi Pakhale, Ku Sakhsi Nimje Taekwando Participated in Event
3 National Sports Meet Ku Manu Jain,Ku Sugandha Singh Athletics Participated in Event
4 National Sports Meet Mas Abhey Sen, mas Danish Ansari U-14 (Boys) Kho-Kho Participated in Event
5 National Sports Meet Ku Kajal Sen,Ku Sneha Tomar, Ku Gargi Dubey, Ku Somya Jain U-14 (Girls) Kho-Kho Participated in Event
6 National Sports Meet Mas Vipul Katiyar U-19 (Boys) Kho-Kho Participated in Event
7 National Sports Meet Mas Anuj Dixit,Mas Amit Tomar Taekwando Won Bronze Medal
8 National Sports Meet Ku Swati Sen Taekwando Won Silver Medal
9 National Sports Meet Mas Pradhume Chidar Taekwando Won Silver Medal

 

Sports Regional Level
S.No Category StudentName Class Description
1 Regional Sports Meet KV Vidisha Taekwando 1 boy got I Place.
2 Regional Sports Meet KV Vidisha Athelits(Girls) 02 girls got I Place
3 Regional Sports Meet KV Vidisha U-19 (Girls) Kho-Kho Got Ist place
4 Regional Sports Meet KV Vidisha U-19 (Boys) Kho-Kho Got IIIrd place